"Серце віддаю дітям." В. Сухомлинський.

вівторок, 29 вересня 2020 р.

Фрідріх Шиллер "До радості"

 Фрідріх Шиллер

Йоганн-Крістоф-Фрідріх Шиллер, 10 листопада 1759 — 9 травня 1805) — німецький поет, філософ, професор історії, теоретик мистецтва і драматург, представник напрямків «Буря і натиск» і романтизму в літературі, автор «Оди до радості», змінена версія якої стала текстом гімну Європейського Союзу.

пʼятниця, 25 вересня 2020 р.

Гомер "Іліада", "Одіссея"

 Гомер "Іліада"
Гомер (раніше також Омир; дав.-гр. Ὅμηρος) — легендарний давньогрецький поет, якого вважають автором «Іліади» та «Одіссеї», двох славетних грецьких епічних поем, що започаткували європейську літературу. В «Одіссеї» міститься перше у писемних джерелах повідомлення, що стосується найдавнішого населення на території України — кіммерійців. В античності Гомеру приписувалося авторство й інших творів (див. кіклічні поеми; від деяких з них збереглися фрагменти). Сукупність проблем, пов'язаних з особою Гомера і його відношенням до «Іліади» та «Одіссеї», про час виникнення, склад і взаємозв'язок окремих частин цих поем становлять знамените не тільки в порівняльному літературознавстві, а й у всій науці про античний світ «Гомерівське питання». Вважається національним народним героєм Греції.

Есхіл "Прометей закутий"

 Есхіл "Прометей закутий"

    Есхіл (грец. Αισχύλου, англ. Aeschylus, 525 до н. е., Елефсін — 456 до н. е., Джела, Сицилія) — давньогрецький трагік, автор класичної трагедії, перший із трьох великих афінських трагіків V ст. до н. е. поряд із Софоклом та Евріпідом.
    Як і всі трагіки до Софокла, сам виконував ролі у своїх драмах, наймав також і професійних акторів. Вважається, що саме Есхіл зробив надзвичайно важливий крок у розвитку драми, ввівши в дію другого актора (девтерагоні́ста).

четвер, 24 вересня 2020 р.

Міфи про Геракла

 Міфи про Геракла
Геракл (грец. Ηρακλής), з латини Геркулес (лат. Hercules), Альцід (лат. Alcīdēs) — герой, син бога Зевса і людської жінки Алкмени, відомий своїми подвигами.
У переносному розумінні Геракл (Геркулес) є символом велетенської сили, нездоланності.

Японська народна казка «Момотаро, або Хлопчик-Персик»

 Японська народна казка «Момотаро, або Хлопчик-Персик»

четвер, 17 вересня 2020 р.

Вільям Шекспір "Гамлет"

 Вільям Шекспір

Вільям Шекспір — англійський драматург Єлизаветинської епохи, актор і поет. Один із найвідоміших драматургів світу, автор принаймні 17 комедій, 10 хронік, 11 трагедій, п'яти поем і циклу зі 154 сонетів. Шекспір визнаний найвидатнішим англійським драматургом усіх часів. Його вважають національним героєм та одним із символів Англії, її національним поетом. Його твори перекладені багатьма мовами світу і з'являються на театральній сцені частіше, ніж п'єси будь-якого іншого драматурга, який коли-небудь жив і творив. 

четвер, 3 вересня 2020 р.

Билина

 Билина

Билина (старини) — жанр героїчного епосу. Билинні сюжети створені переважно в часи Київської Русі. Здебільшого билини прославляють подвиги народних героїв та богатирів і своїм сюжетом пов'язані з Києвом та князем Володимиром. Головні центри билинного епосу — Київ, Чернігів, Галич (давній) і Новгород Великий. Билини мають реальну історичну основу, прототипами героїв могли бути реальні історичні особистості, сюжети із життя яких протягом тривалого часу обросли надзвичайними дивними рисами.

Балада "Король Лір та його дочки".

 Балада


 Балада (фр. ballade, від прованс. ballar — танцювати) — жанр ліро-епічної поезії фантастичного, історико-героїчного або соціально-побутового характеру з драматичним сюжетом. Первісно — танцювально-хорова пісня середньовічної поезії Західної Європи з чіткою строфічною організацією. 

Оригінал і переклад

 Оригінал і переклад

Оригінал (з художнього твору) (латин. первісний)текст, створений тією мовою, якою володіє і яку обрав автор. 
Переклад — відтворення змісту усного висловлювання чи писемного тексту засобами іншої мови.

Фольклор

Фольклор
Фольклор (англ. folk-lore, букв. — народна мудрість; народне знання), або усна народна творчість — колективна художня літературна і музична творча діяльність народу, яка засобами мови зберегла знання про життя і природу, давні культи і вірування, а також відбиток світу думок, уявлень, почуттів і переживань, народно-поетичної фантазії. 

Веди

 Веди 
Веди — священні тексти Індії, складені тисячі років тому в Стародавній Індії упродовж періоду, який називають ведичним. Мовою Вед є санскрит. За віруваннями індусів створення Вед приписується Брахмі. У сучасному індуїзмі деякі з піснеспівів Вед досі мають ритуальне значення. Філософські та релігійні школи Індії поділяються на ортодоксальні — ті, що визнають авторитет Вед, і неортодоксальні — ті, які його відкидають.