"Серце віддаю дітям." В. Сухомлинський.

четвер, 10 грудня 2020 р.

Джеймс Олдрідж «Останній дюйм».

Джеймс Олдрідж

Джеймс Олдрідж — австралійський письменник і громадський діяч, автор понад 30 книг.

середа, 9 грудня 2020 р.

Олександр Сергійович Пушкін. Поезія Пушкіна. Роман у віршах "Євгеній Онєгій"

 
 Олександр Сергійович Пушкін — російський поет, драматург і прозаїк, який заклав основи російського реалістичного напряму, критик і теоретик літератури, історик, публіцист; один з найавторитетніших літературних діячів першої третини XIX століття.

Епоха Середньовіччя. Творчість Лі Бо та Ду Фу

 Епоха Середньовіччя.
Творчість Лі Бо та Ду Фу

Середньовіччя — період європейської історії від V століття (падіння Римської імперії і Велике переселення народів) до епохи Відродження та Реформації, кінець XV століття — початок XVI століття. За усталеною періодизацією раннє середньовіччя швидше відбулося у Західній Європі, аніж у Східній (близько IX—XI ).

неділя, 22 листопада 2020 р.

Оскар Уайльд "Хлопчик-Зірка"

Оскар Уайльд 

         Оскар Уайльд видатний ірландський англомовний  поет, драматург, прозаїк, есеїст. 

середа, 4 листопада 2020 р.

Роберт Льюїс Стівенсон " Балада про вересовий трунок"

 Роберт Льюїс Стівенсон

 Роберт Луїс Стівенсон британський письменник шотландського походження. Здобув світову славу завдяки роману «Острів скарбів», який є класичним зразком пригодницької літератури. Також є автором гостросюжетних романів («Викрадений», «Корабельна катастрофа», «Володар Баллантре», «Катріона») та численних оповідань. Автор історичних романів («Чорна стріла», «Принц Отто» тощо), психологічних повістей тощо. 

вівторок, 27 жовтня 2020 р.

Фрідріх Шиллер " Рукавичка"

 Фрідріх Шиллер
Фрідріх Шиллер німецький поет, філософ, професор історії, теоретик мистецтва і драматург, представник напрямків «Буря і натиск» і романтизму в літературі, автор «Оди до радості», змінена версія якої стала текстом гімну Європейського Союзу. За фахом спочатку військовий лікар. Увійшов в історію світової літератури як палкий захисник людської особистості. Протягом останніх сімнадцяти років свого життя (1788—1805) дружив з Йоганном Гете, якого він надихав на завершення його творів, що залишилися в чорновому варіанті. Цей період дружби двох поетів і їх літературознавча полеміка увійшла в німецьку літературу під назвою «Веймарський класицизм»

Адам Бернард Міцкевич " Світязь"

 Адам Бернард Міцкевич 

 Адам Бернард Міцкевич - один із найвидатніших польських поетів, діяч національно-визвольного руху. Засновник романтизму у польській літературі, польської романтичної драми. У Західній Європі його порівнюють з Байроном і Ґете. Під час свого життя у Парижі був професором слов'янської літератури в «Колеж де Франс». В основному відомий як автор поетичної новели «Дзяди» (пол. Dziady) та національного епосу «Пан Тадеуш» (пол. Pan Tadeusz), який вважають останнім великим епосом шляхетської культури Речі Посполитої. Міцкевича вважають національним героєм Польщі. 

пʼятниця, 23 жовтня 2020 р.

Вільям Шекспір "Ромео і Джульєтта", сонети

Вільям Шекспір
Вільям Шекспір англійський драматург Єлизаветинської епохи, актор і поет. Один із найвідоміших драматургів світу, автор принаймні 17 комедій, 10 хронік, 11 трагедій, п'яти поем і циклу зі 154 сонетів. Шекспір визнаний найвидатнішим англійським драматургом усіх часів. Його вважають національним героєм та одним із символів Англії, її національним поетом. Його твори перекладені багатьма мовами світу і з'являються на театральній сцені частіше, ніж п'єси будь-якого іншого драматурга, який коли-небудь жив і творив. 

вівторок, 6 жовтня 2020 р.

Данте Аліг'єрі "Божественна комедія"

 Данте Аліг'єрі

Данте Аліг'єрі 
видатний італійський поет доби Відродження, письменник і політик, якого називають «Батьком італійської літератури». Першим став писати літературні твори народною (тобто італійською) мовою, а не латиною. Його головний художній твір, поему «Божественна комедія» (італ. la Divina Commedia), вважають шедевром світової літератури.

вівторок, 29 вересня 2020 р.

Фрідріх Шиллер "До радості"

 Фрідріх Шиллер

Йоганн-Крістоф-Фрідріх Шиллер, 10 листопада 1759 — 9 травня 1805) — німецький поет, філософ, професор історії, теоретик мистецтва і драматург, представник напрямків «Буря і натиск» і романтизму в літературі, автор «Оди до радості», змінена версія якої стала текстом гімну Європейського Союзу.

пʼятниця, 25 вересня 2020 р.

Гомер "Іліада", "Одіссея"

 Гомер "Іліада"
Гомер (раніше також Омир; дав.-гр. Ὅμηρος) — легендарний давньогрецький поет, якого вважають автором «Іліади» та «Одіссеї», двох славетних грецьких епічних поем, що започаткували європейську літературу. В «Одіссеї» міститься перше у писемних джерелах повідомлення, що стосується найдавнішого населення на території України — кіммерійців. В античності Гомеру приписувалося авторство й інших творів (див. кіклічні поеми; від деяких з них збереглися фрагменти). Сукупність проблем, пов'язаних з особою Гомера і його відношенням до «Іліади» та «Одіссеї», про час виникнення, склад і взаємозв'язок окремих частин цих поем становлять знамените не тільки в порівняльному літературознавстві, а й у всій науці про античний світ «Гомерівське питання». Вважається національним народним героєм Греції.

Есхіл "Прометей закутий"

 Есхіл "Прометей закутий"

    Есхіл (грец. Αισχύλου, англ. Aeschylus, 525 до н. е., Елефсін — 456 до н. е., Джела, Сицилія) — давньогрецький трагік, автор класичної трагедії, перший із трьох великих афінських трагіків V ст. до н. е. поряд із Софоклом та Евріпідом.
    Як і всі трагіки до Софокла, сам виконував ролі у своїх драмах, наймав також і професійних акторів. Вважається, що саме Есхіл зробив надзвичайно важливий крок у розвитку драми, ввівши в дію другого актора (девтерагоні́ста).

четвер, 24 вересня 2020 р.

Міфи про Геракла

 Міфи про Геракла
Геракл (грец. Ηρακλής), з латини Геркулес (лат. Hercules), Альцід (лат. Alcīdēs) — герой, син бога Зевса і людської жінки Алкмени, відомий своїми подвигами.
У переносному розумінні Геракл (Геркулес) є символом велетенської сили, нездоланності.

Японська народна казка «Момотаро, або Хлопчик-Персик»

 Японська народна казка «Момотаро, або Хлопчик-Персик»

четвер, 17 вересня 2020 р.

Вільям Шекспір "Гамлет"

 Вільям Шекспір

Вільям Шекспір — англійський драматург Єлизаветинської епохи, актор і поет. Один із найвідоміших драматургів світу, автор принаймні 17 комедій, 10 хронік, 11 трагедій, п'яти поем і циклу зі 154 сонетів. Шекспір визнаний найвидатнішим англійським драматургом усіх часів. Його вважають національним героєм та одним із символів Англії, її національним поетом. Його твори перекладені багатьма мовами світу і з'являються на театральній сцені частіше, ніж п'єси будь-якого іншого драматурга, який коли-небудь жив і творив. 

четвер, 3 вересня 2020 р.

Билина

 Билина

Билина (старини) — жанр героїчного епосу. Билинні сюжети створені переважно в часи Київської Русі. Здебільшого билини прославляють подвиги народних героїв та богатирів і своїм сюжетом пов'язані з Києвом та князем Володимиром. Головні центри билинного епосу — Київ, Чернігів, Галич (давній) і Новгород Великий. Билини мають реальну історичну основу, прототипами героїв могли бути реальні історичні особистості, сюжети із життя яких протягом тривалого часу обросли надзвичайними дивними рисами.

Балада "Король Лір та його дочки".

 Балада


 Балада (фр. ballade, від прованс. ballar — танцювати) — жанр ліро-епічної поезії фантастичного, історико-героїчного або соціально-побутового характеру з драматичним сюжетом. Первісно — танцювально-хорова пісня середньовічної поезії Західної Європи з чіткою строфічною організацією. 

Оригінал і переклад

 Оригінал і переклад

Оригінал (з художнього твору) (латин. первісний)текст, створений тією мовою, якою володіє і яку обрав автор. 
Переклад — відтворення змісту усного висловлювання чи писемного тексту засобами іншої мови.

Фольклор

Фольклор
Фольклор (англ. folk-lore, букв. — народна мудрість; народне знання), або усна народна творчість — колективна художня літературна і музична творча діяльність народу, яка засобами мови зберегла знання про життя і природу, давні культи і вірування, а також відбиток світу думок, уявлень, почуттів і переживань, народно-поетичної фантазії. 

Веди

 Веди 
Веди — священні тексти Індії, складені тисячі років тому в Стародавній Індії упродовж періоду, який називають ведичним. Мовою Вед є санскрит. За віруваннями індусів створення Вед приписується Брахмі. У сучасному індуїзмі деякі з піснеспівів Вед досі мають ритуальне значення. Філософські та релігійні школи Індії поділяються на ортодоксальні — ті, що визнають авторитет Вед, і неортодоксальні — ті, які його відкидають. 

середа, 26 серпня 2020 р.

 


Чарльз Діккенс.  «Різдвяна пісня в прозі»

Різдвяна історія / A Christmas Carol Український (Дубльований)
     Ебенезера Скруджа - цікавить тільки особиста вигода. Йому начхати на всі свята та Дні Подяки, він абсолютно впевнений у тому, що ці дні тільки перешкода, і створені, щоб заважати людям робити гроші. І ось за бажанням долі, напередодні Різдва саме він стає результатом її експериментів, і, як не дивно, результат позитивний - Скрудж на світ дивиться іншими очима ...
 

вівторок, 25 серпня 2020 р.

Святе Письмо, Священне Писання або Біблія

 Святе Письмо, Священне Писання або Біблія

    Святе Письмо, Священне Писання або Біблія, збірник книг, що утворюють Біблію (грец. τά βιβιλία, βιβλία, «вівлія» тобто «збірка книг»; також через місто Бібл, куди завозили папірус) — сукупність текстів різних епох і авторів, яка сприймається всіма християнськими конфесіями як Священне Писання. Результат складної праці з селекції цих текстів прийнято називати каноном, а більш або менш близькі за жанром, але такі, що не увійшли до канону, тексти, — апокрифами[1]

середа, 29 липня 2020 р.

Михайло Булгаков "Собаче серце"

Михайло Булгаков

Булгаков Михайло Опанасович — російський письменник, драматург, лібретист, лікар.

Микола Гоголь «Ревізор», "Шинель"

Микола Гоголь
Микола Гоголь  — російський письменник українського походження.

Шолом-Алейхем "Тев'є-молочар"

Шолом-Алейхем
Шолом-Алейхемєврейський письменник, драматург, один з основоположників сучасної художньої літератури мовою їдиш. Також писав свої твори івритом і російською. Життя митця було тісно пов'язане з Україною.

Рей Бредбері "451 градус за Фаренгейтом"


Рей Бредбері
Рей Дуґлас Бредбері – один із найвідоміших американських письменників-фантастів, автор близько 400 літературних творів різних жанрів: оповідань, романів,віршів, п'єс для театру і радіо, кіно- й телесценаріїв.

Гарпер Лі "Убити пересмішника"

Гарпер Лі "Убити пересмішника"
Нелл Гарпер Ліамериканська письменниця та публіцистка, відома завдяки своєму роману «Убити пересмішника» (1960), який було відзначено Пулітцерівською премією 1962 року. Крім того, її було нагороджено Президентською медаллю Свободи (2007) та Національною медаллю мистецтв (2010).

Джонатан Свіфт«Мандри Гуллівера»

 Джонатан Свіфт
Джонатан Свіфт — церковний діяч, публіцист, сатирик, англомовний ірландський письменник, відомий як автор «Мандрів Гуллівера».

вівторок, 28 липня 2020 р.

Коран - головна істина ісламу

Коран - головна істина ісламу
Коран або Кур'ан(араб. أَلْقُرآن‎ — Qur'ān — читання в голос, декламація) —перша письмова пам'ятка арабською мовою, що містить релігійні погляди на світ та природу, догма­тичні положення, правові норми, обряди, ритуали. Мусульмани вважають його словом Аллаха, що зійшло з неба, тобто його текст вкладений в уста Му­хаммеда самим Богом. Текст Корану сформувався переважно після смерті Мухаммеда, в VII ст. Складається він із 114 сур (глав) — 90 "меккських" і 24 "мединських".

понеділок, 27 липня 2020 р.

Астрід Ліндгрен "Міо, мій Міо!"

Астрід Ліндгрен "Міо, мій Міо!"
Астрід Ліндгреншведська дитяча письменниця, чиї книги перекладені більш ніж 85 мовами та видані більше ніж у 100 країнах.

Міхаель Енде "Джим Ґудзик і машиніст Лукас"

Міхаель Енде 
Міхаель Енденімецький письменник.

Генрі Лонгфелло "Пісня про Гайавату"

Генрі Лонгфелло "Пісня про Гайавату"
Генрі Лонгфеллоамериканський поет.

Джанні Родарі "Листівки з видами міст"

Джанні Родарі "Листівки з видами міст"

Джанні Родарі — італійський письменник, журналіст. Найбільше визнання отримав завдяки казкам та книжкам для дітей.

Короленко Володимир Галактіонович "Сліпий музикант"

Короленко Володимир Галактіонович "Сліпий музикант"
Володимир Короленко - російський письменник українсько—польського походження, журналіст, публіцист, літературний редактор та громадський діяч.

Мацуо Басьо

Мацуо Басьо


Мацуо Басьояпонський поет періоду Едо.

Оригінал і переклад

Оригінал і переклад

Романтизм, основні його ознаки

Романтизм, основні його ознаки.
Автор: Наташа Гиренко.

четвер, 23 липня 2020 р.

Хуліо Кортасар "Менади"

Хуліо Кортасар "Менади"
Хуліо Кортасар — аргентинський письменник.

Милорад Павич "Скляний равлик"

Милорад Павич "Скляний равлик"

Милорад Павич - сербський поет, прозаїк, літературознавець, перекладач, фахівець з історії сербської літератури XVIIXIX ст., сербського бароко та поезії символізму.

Ясунарі Кавабата "Тисяча журавлів"

Ясунарі Кавабата "Тисяча журавлів"
Ясунарі Кавабата - японський письменник, лауреат Нобелівської премії 1968 р.

Постмодернізм

Постмодернізм

Експрес-урок. Постмодернізм (автор – кандидат філологічних наук Б.В. Стороха)

Джон Ґрін "Провина зірок"

Джон Ґрін "Провина зірок"
Джон Ґрін — американський письменник, який пише молодіжні романи, відеоблогер на YouTube.

Таїр Халілов "До останнього подиху"

Таїр Халілов "До останнього подиху"

Халілов Таїр Бекірович кримськотатарський письменник, член Національної Спілки письменників України.

Маркус Зузак "Крадійка книжок"

Маркус Зузак "Крадійка книжок"
Маркус Зузак- популярний австралійський письменник.

середа, 22 липня 2020 р.

Пауло Коельйо "Алхімік"

Пауло Коельйо
Пауло Коельйо — бразильський письменник, романи якого перекладено багатьма мовами світу.

Сью Таунсенд «Таємний щоденник Адріана Моула»

Сью Таунсенд «Таємний щоденник Адріана Моула»
Сью Таунсендбританська письменниця, драматург, сценаристка, відома завдяки низці творів про  Андріана Моула.

Ніл Гейман "Кораліна"

Ніл Гейман
Ніл Річард Мак-Кіннон Ґейман — англійський письменник-фантаст, автор численних романів, графічних новел, коміксів та кіносценаріїв.

Йоанна Яґелло "Кава з кардамоном"

Йоанна Яґелло

Йоанна Яґелло
польська письменниця та журналістка, авторка творів для дітей та молоді.

вівторок, 21 липня 2020 р.

Китайська народна казка «Пензлик Маляна»

Китайська народна казка «Пензлик Маляна»

Пауль Маар "Машина для здійснення бажань, або Суботик повертається в суботу"

Пауль Маар
"Машина для здійснення бажань, або Суботик повертається в суботу"

Пауль Маар- відомий німецький сучасний дитячий письменник, драматург, перекладач і художник.

Класицизм як художній напрям у літературі ХVІІст.

Класицизм як художній напрям у літературі ХVІІст.

Історичні умови, філософські та естетичні підґрунтя класицизму

Мольєр"Міщанин-шляхтич"

Мольєр "Міщанин-шляхтич"

Мольєр — французький письменник, драматург і актор, один із засновників «Блискучого Театру».

Антуан де Сент-Екзюпері "Маленький принц"

Антуан де Сент-Екзюпері

Антуан де Сент-Екзюпері — французький письменник.

неділя, 19 липня 2020 р.

Ерік Сігал «Історія одного кохання».

Ерік Сігал

Ерік Сігал американський письменник і сценарист, автор повісті «Історія кохання», яка вважається однією з найбільш читаних книжок ХХ сторіччя (стала бестселером і розійшлася накладом понад 30 млн примірників).